OCZYSZCZALNIA LEMNA - Nowa Energia

Idź do spisu treści

Menu główne:

OCZYSZCZALNIA LEMNA

NASZE DZIAŁANIA

Krótkie nogi kłamstw w sprawie Lemnej.
Jan Słoninka na prośbę grupy mieszkańców z Frydku podczas swojego udziału w z sesjach zwrócił uwagę Wójta na ten problem.  O dziwo wówczas nawet jeden z radnych poparł, że istotnie jest
to dolegliwość.
Tymczasem mimo tej interwencji w późniejszym czasie, gdy w 2015 roku sprawa nabrała większego rozgłosu Wójt na użytek mediów lokalnych twierdził, że „jakoś z nim mieszkańcy w sprawie oczyszczalni nie spotkali się, na zebraniach wiejskich żaden wniosek w tej sprawie nie wpłynął.” (źródło pless.pl)
Mało tego. Mieszkaniec, który przybył na sesję Rady Gminy Miedźna w dniu 4 września publicznie opisał spotkanie na ten właśnie temat z panem Taranowskim, które miało miejsce latem 2014 roku!
Ale idąc dalej. Na tejże sesji po raz kolejny mieszkańcy naszej gminy walczyli w sprawie smrodu i zagrożenia ze strony oczyszczalni Lemna.
Sprawa oczywiście ciągnie się już latami. Jak się okazało mieszkańcy mimo ogromnej determinacji i wielkiej gotowości do porozumienia i współpracy z Wójtem byli zwodzeni obietnicami bez pokrycia.
Nowa Energia pogłębiając temat natknęła się na sprytny wybieg Wójta Taranowskiego. Otóż zobowiązano się do pozyskania pieniędzy z projektu na rozwiązanie tego problemu. Owszem, gmina taki wniosek o dofinansowanie złożyła, o czym zainteresowani zostali oczywiście poinformowani. Ale o tym, że gmina dyskretnie go wycofała już zapomniano im powiedzieć.
Do tego faktu dotarło jednak nasze Stowarzyszenie i przekazało tę wiedzę osobom, które należy podziwiać za to, że nie odpuszczają.
Na dokumentację projektową i kosztorysową na zadanie związane z modernizacją oczyszczalni ścieków i kanalizacji sanitarnej w Gminie Miedźna nasza gmina w 2016 roku wydała ponad 230 000,00 zł.  Ale gdy poprosiliśmy o dziennik budowy dot. rozbudowy i przebudowy oczyszczalni ścieków dla Gminy Miedźna otrzymaliśmy tylko … okładkę. Czyli tyle byłoby z działań, na które na samą dokumentację wydano takie pieniądze.
Na ostatniej sesji jeden z mieszkańców, prywatnie lekarz medycyny, bardzo obszernie wyjaśnił, że prócz smrodu znacznie gorszym zagrożeniem jest zagrożenie bakteriologiczne, a więc bardzo istotne dla stanu zdrowia.
Inna mieszkanka dotknięta sąsiedztwem Lemnej dodała, że Wójt Taranowski napisał jej w piśmie, że w wyniku kontroli w 2017 roku nie stwierdzono, by były przekroczone normy jakości ścieków odprowadzane do rzeki Pszczynki. Tymczasem z informacji  Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, jaką ta Pani na sesji odczytała jasno wynika, że GZGK został ukarany pieniężną karą administracyjną za wprowadzanie ścieków do Pszczynki z naruszeniem warunków określonych w pozwoleniu wodno – prawnym. Mało tego, GZGK zostało ukarane za to dwukrotnie, raz w 2015 a drugi raz w 2017 roku.
My doliczyliśmy się trzech kłamstw tylko w tej jednej sprawie.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego